18.07.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.07.2016, sygn. ITPB3/4510-242/16/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-242/16/DK

Czy Spółka, uiszczając zapłatę za oprogramowanie komputerowe zakupione od firmy X, jest obowiązana jako płatnik do odprowadzania podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 tej ustawy, w świetle postanowień przepisu art. 12 umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2016 r. (data wpływu 17 maja 2016 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązku poboru podatku w związku z wypłatą należności za oprogramowanie komputerowe jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku poboru podatku w związku z wypłatą należności za oprogramowanie komputerowe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie projektowania oraz działalność związaną z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki. Spółka nabywa od niemieckiej firmy X specjalistyczne oprogramowanie komputerowe, które jest potrzebne dla wykonywanej przez Spółkę działalności. Spółka ma prawo rozpowszechniania przedmiotowego programu komputerowego (sublicencjonowania). Dokonując odsprzedaży/najmu zakupionego programu komputerowego, Wnioskodawca działa każdorazowo w imieniu własnym. Zakres praw i obowiązków związanych z wykonywaniem praw z licencji (sublicencji) wynika w sposób bezpośredni z umów zawartych pomiędzy X a klientem końcowym. Wnioskodawca nie jest stroną tych umów. Po podpisaniu umowy przez klienta końcowego X wystawia fakturę dla Wnioskodawcy, w której zawiera dane klienta końcowego oraz stosowny procentowy rabat (wynagrodzenie) dla Wnioskodawcy. Następnie Wnioskodawca wystawia fakturę sprzedaży dla klienta końcowego. X posiada certyfikat rezydencji w Niemczech.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne