10.06.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2016, sygn. ITPB2/4511-304/16/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-304/16/TJ

Obowiązek wystawienia informacji PIT-8C w związku z wypłata odszkodowania.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2016 r. (data wpływu 21 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C w związku z wypłaceniem odszkodowania wraz z odsetkami jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji PIT-8C w związku z wypłaceniem odszkodowania wraz z odsetkami.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, jako jednostka wymiaru sprawiedliwości wyrokiem sądu został zobowiązany do zapłaty na rzecz powoda osoby fizycznej odszkodowania wraz z odsetkami oraz zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Szkoda powoda skutkująca zasądzeniem odszkodowania wynikała ze zbyt długiego przetrzymania dowodów rzeczowych (sprzętu komputerowego) związanych z prowadzoną wówczas przez powoda działalnością gospodarczą w zakresie obrotu sprzętem informatycznym. Powód wykazał, że poniósł stratę z uwagi na nieuzasadnione zbyt długie przetrzymywanie zajętego sprzętu, z którego w tym okresie nie mógł korzystać. Sąd uznał, że szkoda powoda wynikła z utraty wartości majątku zajętego oraz niemożliwości dysponowania nim tj. wykluczenia z obiegu. Zdaniem sądu powód poniósł realny uszczerbek w swoich aktywach spowodowany zatrzymaniem należących do niego rzeczy, co spowodowało drastyczny spadek ich wartości. Wobec powyższego sąd przyznał odszkodowanie od Skarbu Państwa i zasądził wypłatę na rzecz powoda, co zostało wykonane przez Wnioskodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne