17.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2016, sygn. ITPP1/4512-122/16/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-122/16/BK

1. Czy czynność wycofania nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT? 2. Czy konieczna będzie korekta odliczonego podatku VAT od nakładów modernizacyjnych w związku z wycofaniem nieruchomości z tytułu 10-letniego okresu korekty od wartości nieruchomości powyżej 15.000 zł?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko & przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2016 r. (data wpływu 19 lutego 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przekazanie jej na cele najmu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2016 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych czynności wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przekazanie jej na cele najmu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 16 września 1999 r. nabył na podstawie umowy kupna sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego nieruchomość gruntową od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie był wówczas uprawniony i nie korzystał z prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy zakupie tej nieruchomości. Na przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca wybudował budynek. Podczas budowy Wnioskodawca dokonywał odliczeń kwot podatku naliczonego od zakupu materiałów budowlanych oraz usług w pełnej wysokości, gdy dotyczyły lokalu usługowego, w proporcji gdy dokonane zakupy dotyczyły zarówno części mieszkalnej, jak i usługowej oraz nie dokonywano odliczeń kwot podatku naliczonego od zakupów materiałów i usług, które dotyczyły części mieszkalnej. Budynek został oddany do używania na przełomie 2002 i 2003 roku. Usługowa część przedmiotowej nieruchomości wykorzystywana była w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Począwszy od września 2009 r. Wnioskodawca lokal usługowy oddał w najem osobie trzeciej. Część mieszkalna nigdy nie była wykorzystywana do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności nigdy nie została oddana w najem, dzierżawę. Zawsze służyła zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawcy. W okresie liczonym od oddania w użytkowanie do planowanego dnia wycofania z działalności gospodarczej Wnioskodawca nie dokonywał żadnych nakładów na ulepszenie nieruchomości Wnioskodawca nie planuje również poddawać przedmiotowego budynku żadnym ulepszeniom w najbliższej przyszłości. Dokonywane były jedynie drobne, bieżące remonty mające na celu utrzymanie nieruchomości w należytym stanie, które nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne