Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2016, sygn. ITPP1/4512-313/16/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-313/16/AJ
Prawo do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym po zmarłym ojcu przez osobę niebędącą spadkobiercą.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2016 r. (data wpływu 6 maja 2016 r.), uzupełnionym w dniu 24 czerwca 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym po zmarłym ojcu przez osobę niebędącą spadkobiercą jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 maja 2016 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 24 czerwca 2016 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym po zmarłym ojcu przez osobę niebędącą spadkobiercą.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Pana ojciec był rolnikiem, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Na początku grudnia 2015 r. zachorował, od tego czasu przebywał w szpitalu, a Pan zajął się jego gospodarstwem. W dniu 18 stycznia 2016 r. Pana ojciec zmarł. Deklaracje za miesiąc grudzień i styczeń nie zostały złożone. W ostatniej deklaracji VAT za miesiąc listopad została wykazana nadwyżka podatku naliczonego nad należnym w wysokości 17.164 zł. Ta nadwyżka nie została przekazana na konto zmarłego, ani jego żonie, a działalność jest nadal kontynuowana przez Pana. Jest Pan rolnikiem i podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada Pan własne gospodarstwo rolne. Miał Pan zostać następcą, więc rodzice stopniowo przekazywali Panu najpierw krowy mleczne, a w listopadzie 2015 r. dom wraz z budynkami inwentarskimi i częścią ziemi. Po śmierci ojca, właścicielem gospodarstwa rolnego została Pana matka, która odbiera rentę rolniczą i nie będzie kontynuowała działalności po ojcu. Wydzierżawiła Panu wszystkie grunty na okres 10 lat. Natomiast po uregulowaniu spraw rodzinnych zamierza przekazać Panu na własność gospodarstwo po ojcu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty