Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2016, sygn. ITPP3/4512-235/16/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-235/16/MD
Obowiązek uznania sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej za czynność podlegającą opodatkowaniu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 kwietnia 2016 r. (data wpływu 4 maja 2016 r.), uzupełnionym w dniu 4 lipca 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uznania sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej za czynność podlegającą opodatkowaniu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 4 lipca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uznania sprzedaży udziału w nieruchomości gruntowej za czynność podlegającą opodatkowaniu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z rodzeństwem jest właścicielem nieruchomości działki ewidencyjnej nr o pow. 0,1000 ha, położonej w obrębie 3, , przy ul. w . Zgodnie z ewidencją gruntów, nieruchomość to grunty orne klasy RIIIA. Pozostali współwłaściciele (brat i siostra) również wystąpili z wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnej w kwestii VAT.
Działkę współwłaściciele nabyli w styczniu 1993 r. na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego, w celu założenia ogrodu warzywnego.
Zgodnie z planem miejscowym uchwalonym przez Radę Miasta w dniu 2015 r., działki przeznaczone są pod tereny zabudowy usługowej oraz produkcji, składów i magazynów oraz drogę publiczną dojazdową. Ponieważ działki przeznaczone są pod inwestycje przemysłowe, Wnioskodawca postanowił (wraz z właścicielami sąsiednich nieruchomości) podpisać umowę przedwstępną sprzedaży gruntu z inwestorem zainteresowanym zakupem działek oraz realizacją inwestycji magazynowo-przemysłowej. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości została zawarta w 2016 r. i zawiera szereg warunków, jakie muszą się spełnić aby doszło do zawarcia finalnej umowy sprzedaży, tj.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty