19.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2016, sygn. ITPP2/4512-136/16/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-136/16/RS

Interpretacja w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od członka konsorcjum.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia z dnia 19 lutego 2016 r. (data wpływu 23 lutego 2016 r.), uzupełnionym w dniu 22 marca 2016 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od członka konsorcjum - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2016 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 22 marca 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od członka konsorcjum.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł umowę konsorcjum z innym podmiotem będącym spółką akcyjną. W umowie Wnioskodawca został określony jako lider konsorcjum, a spółka akcyjna jako członek konsorcjum. Konsorcjum prowadzi eksploatację elektrociepłowni i jego zadaniem jest produkcja i dostawa ciepła oraz energii elektrycznej.

Umowa zawiera podział obowiązków pomiędzy konsorcjantami. Lider reprezentuje konsorcjum wobec zamawiającego, tj. Gminy Miasta L., m. in. prowadzi obsługę techniczną elektrociepłowni, organizuje proces produkcji ciepła i energii elektrycznej przy pomocy zasobów technicznych i ludzkich będących w jego dyspozycji, ponosi koszty utrzymania obiektów elektrociepłowni, koordynuje zakupy biomasy, utrzymuje jej zapasy. Natomiast do obowiązków członka konsorcjum należy m. in. przekazanie wiedzy i doświadczenia oraz potencjału technicznego związanego z logistyką zakupu i składowania biomasy oraz związanego z obsługą elektrociepłowni i zobowiązuje się do ich oddania liderowi, przeszkolenie osób lidera konsorcjum obsługujących elektrociepłownię, dostawa biomasy, koordynacja prac związanych z taryfą dla ciepła i energii elektrycznej, prowadzenie wszelkich spraw związanych ze sprzedażą energii elektrycznej oraz uzyskanie certyfikatów, prowadzenie postępowania wobec organów administracyjnych oraz wewnętrznej kontroli dokumentacji technicznej i księgowej. Wynagrodzenie członka konsorcjum zostało określone w odrębnej umowie. Z obu umów wynika, że wynagrodzenie członka konsorcjum nie jest związane z jego konkretnie wykonywanymi czynnościami, czy to na rzecz zamawiającego czy na rzecz lidera. Otrzymuje on wynagrodzenie stosownie do zakresu wykonania umówionego zadania ciążącego na konsorcjum, tj. eksploatacji elektrociepłowni produkującej ciepło i energię elektryczną. Zgodnie z umową w sprawie wynagrodzenia, wynagrodzenie członka konsorcjum za jego udział w konsorcjum składa się z dwóch części:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne