23.05.2016 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.05.2016, sygn. ITPP2/4512-256/16/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/4512-256/16/AK

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej na trzech nabywców.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2016 r. (data wpływu 11 kwietnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej na trzech nabywców jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej na trzech nabywców.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka działa w branży elektroenergetycznej, budując linie i stacje elektroenergetyczne. W ramach prowadzenia podstawowej działalności Spółka zawarła z dwoma innymi podmiotami (zwanymi dalej Uczestnikami) umowę konsorcjum na realizację wspólnego przedsięwzięcia. Projekt jest wykonywany dla określonego podmiotu (zwanego dalej Zamawiającym lub Inwestorem). Jeden z Uczestników, inny niż Spółka, został Liderem konsorcjum. Umowa konsorcjum określa zasady rozliczenia pomiędzy Liderem a dwoma pozostałymi uczestnikami w wykonaniu projektu (zwanymi dalej Konsorcjantami).

Lider rozlicza kontrakt z Inwestorem, wystawiając na jego rzecz faktury. Lider przekazuje należności Konsorcjantom na podstawie wystawionych przez nich faktur (część 1 ust. 4 lit. e umowy). Zgodnie z częścią 1 ust. 3 umowy, Lider winien zawrzeć z Konsorcjantami umowy wykonawcze dotyczące podziału prac w ramach konsorcjum. Strony ustnie ustaliły, iż każdy Konsorcjant wykona określony zakres prac za ustaloną kwotę wynagrodzenia, które będzie stanowiło jego udział w zysku z tytułu uczestnictwa w konsorcjum.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne