Interpretacja indywidualna z dnia 26.04.2016, sygn. ITPP1/443-1429/14/16-S/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1429/14/16-S/BK
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie miał prawo odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z wydatków poniesionych w związku z realizacją inwestycji polegającej na zakupie taboru autobusowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 26 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 711/15, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2014 r. (data wpływu 17 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupionego taboru, przekazanego w nieodpłatne używanie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dotyczących zakupionego taboru, przekazanego w nieodpłatne używanie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina Miasto jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Gmina zamierza podjąć inwestycję polegającą na nabyciu nowego taboru autobusowego, który służyć będzie realizacji usług publicznych w zakresie transportu zbiorowego. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie ww. inwestycji realizowanej w ramach projektu Z. Wydatek na zakup taboru zostanie udokumentowany przez dostawcę wystawieniem odpowiedniej faktury, w której wykazany zostanie podatek VAT przypadający od dostawy nowych autobusów Gminie Miasto. Zakupiony tabor zostanie przekazany następnie w zarząd samorządowemu zakładowi budżetowemu działającemu pod nazwą M. w S., który jest operatorem publicznego transportu zbiorowego. Zakład budżetowy, o którym mowa, będzie wykorzystywał tabor do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, gdyż będzie świadczył odpłatne usługi transportu osób. Wymieniony zakład budżetowy jest odrębnie od Gminy zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i rozlicza podatek VAT z tytułu świadczenia usług komunikacji miejskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty