Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2015, sygn. DD3.8222.2.264.2015.CRS, Minister Finansów, sygn. DD3.8222.2.264.2015.CRS
Czy wzięcie udziału przez pracownika i członka jego rodziny w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez pracodawcę będzie prowadzić do powstania u pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, czy Spółka powinna zwiększać przychody pracowników z tytułu umowy o pracę w związku z tym, że wzięli oni udział w imprezie integracyjnej?
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 19 lipca 2010 r. Nr IBPB II/1/415-433/10/BD, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko S.A. (Wnioskodawca) przedstawione we wniosku z dnia 09 kwietnia 2010 r. (data wpływu 16 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 22 czerwca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych udziału pracowników i członków ich rodzin w imprezach integracyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2010 r. Wnioskodawca złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w jego indywidualnej sprawie.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełnionym w dniu 22 czerwca 2010 r., Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca organizuje dla swoich pracowników spotkania integracyjne, finansowane ze środków obrotowych. Uczestnictwo pracowników w takich spotkaniach nie jest obowiązkowe. Pracownicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w spotkaniu integracyjnym. Zaproszenie na spotkanie integracyjne kierowane jest do wszystkich pracowników zatrudnionych u Wnioskodawcy. W celach organizacyjnych, pracownicy wyrażają chęć uczestnictwa w imprezie wpisując się na listę, taki wpis nie jest jednak zobowiązujący, tzn. pracownik który wpisał się na listę może w każdej chwili zrezygnować z uczestnictwa i zdarzają się przypadki, w których pracownik nie informuje o tym pracodawcy; bądź też w imprezie może uczestniczyć pracownik, który nie wpisał się na listę. Lista ma jedynie charakter informacyjny, gdyż daje organizatorom spotkania integracyjnego możliwość zorientowania się na jaką przybliżoną liczbę osób należy zorganizować spotkanie. Jeżeli spotkanie integracyjne ma charakter imprezy wyjazdowej, lista pracowników którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w imprezie, jest pomocna przy wykupie ubezpieczenia dla pracowników. Ubezpieczenie nie jest skierowane do konkretnego pracownika ale jest opłacane ryczałtowo na podstawie przybliżonej liczby pracowników, którzy mogliby wziąć udział w imprezie. Pracownicy, którzy ostatecznie uczestniczą w spotkaniu integracyjnym nie podpisują żadnej listy obecności. Organizując spotkania integracyjne, Wnioskodawca korzysta z usług firm zewnętrznych świadczących usługi gastronomiczne i cateringowe, usługi związane z organizacją i obsługą imprez integracyjnych, transport (przejazd autobusem na miejsce spotkania integracyjnego). Wnioskodawca może również zorganizować sam takie spotkanie, wówczas otrzymuje fakturę za usługi gastronomiczne. Podczas takich spotkań, pracownicy mogą korzystać z każdej atrakcji, np. paintball, strzelanie z łuku, jazda quadami; a także bez ograniczeń korzystać z usług gastronomicznych. Wnioskodawca nie prowadzi ewidencji, z której wynikałoby ile pracownik zjadł czy wypił napojów, z ilu konkurencji skorzystał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty