29.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2015, sygn. IPPP3/4512-998/15-2/RM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-998/15-2/RM

Opodatkowania transakcji przekazania w formie darowizny udziałów na rzecz ojca.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2015 r. (data wpływu 7 grudnia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji przekazania w formie darowizny udziałów na rzecz ojca - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji przekazania w formie darowizny udziałów na rzecz ojca.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą w Polsce miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Wnioskodawca stanie się jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce - dalej: Spółka Kapitałowa. Udziały Spółki Kapitałowej zostaną uzyskane przez Wnioskodawcę w drodze aportu niepieniężnego w formie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Wnioskodawca zamierza przekazać ojcu w formie darowizny posiadane udziały w Spółce Kapitałowej. Umowa darowizny zostanie zawarta w formie aktu notarialnego.

W zakres działalności gospodarczej Wnioskodawcy nie wchodzi i nie będzie wchodził obrót papierami wartościowymi, jak również działalność maklerska i brokerska. Wnioskodawca nie będzie uczestniczył w zarządzaniu Spółką Kapitałową, której udziały będą podlegały darowiźnie, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a posiadanie udziałów przez Wnioskodawcę nie jest i nie będzie bezpośrednim, stałym i koniecznym rozszerzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy - posiadanie udziałów Spółki Kapitałowej będzie miało charakter zwykłego nadzoru właścicielskiego i czynności polegających na zarządzaniu własnym portfelem w celu maksymalizacji zwrotu z inwestycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne