26.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2015, sygn. IPPP2/4512-876/15-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/4512-876/15-2/MT

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej dostawy towarów w systemie wysyłkowym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony  przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2015 r. (data wpływu 10 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej dostawy towarów w systemie wysyłkowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej dostawy towarów w systemie wysyłkowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Firma jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową Multicookreów i akcesoriów do nich (nabytych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) na rzecz osób fizycznych i podmiotów gospodarczych na terytorium kraju. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych jest rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej, dodatkowo jest wystawiana faktura której oryginał trafia do klienta. Kopia faktury wraz z paragonem zostaje w dokumentacji Spółki.

W najbliższej przyszłości firma zamierza rozpocząć sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju na rzecz osób fizycznych zamieszkałych na terytorium państw członkowskich innych niż Polska. Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju będzie uznawana za dostawę towarów na terytorium kraju (opodatkowana stawka 23% oraz wykazana w deklaracji VAT-7) do wysokości limitów wyrażonych w złotych ustalonych przez państwa członkowskie dla wysłanych lub transportowanych towarów (art. 23 ustawy o podatku od towarów i usług). Sprzedaż towarów odbywać się będzie za pomocą własnej strony internetowej. Płatności od klientów otrzymywane będą przed wysłaniem towaru za pomocą systemu płatności on-line ,,PayPal, który pośredniczy w transferze środków między stronami transakcji. Na konto on-line wpływają płatności dokonywane przez klientów następnie środki te będą przekazywane na rachunek bankowy. Z ewidencji będzie można jednoznacznie określić jakiej konkretnie transakcji dotyczyła dana wpłata. Obowiązek podatkowy będzie rozpoznawany w momencie wpłaty środków pieniężnych na konto on-line ,,PayPal.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne