Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2015, sygn. IPPP3/4512-735/15-4/KP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/4512-735/15-4/KP
Czy transakcja nabycia przez Spółkę składników majątkowych nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP i w konsekwencji nabywane składniki majątku podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2015 r. (data wpływu 2 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania nabywanych składników majątkowych i niemajątkowych za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 września 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieuznania nabywanych składników majątkowych i niemajątkowych za przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka Akcyjna (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest producentem wyrobów energetycznych jak również dystrybutorem paliw ciekłych. W ramach swojej działalności Spółka prowadzi działalność handlową z wykorzystaniem składów podatkowych zlokalizowanych na terytorium kraju. W ramach planowanych przedsięwzięć restrukturyzacyjnych zamierza nabyć składniki majątku od spółki powiązanej X. S.A. (dalej: X.), które w związku z wdrażanymi zmianami nie będą mogły być wykorzystywane w efektywny biznesowo sposób przez dotychczasowego właściciela. W związku z powyższym X. zamierza ze składu podatkowego zlokalizowanego w T. wydzielić część składników majątkowych i zbyć je na rzecz Wnioskodawcy. W ramach planowanej transakcji Spółka zamierza nabyć składniki majątkowe zbywane przez X., które nie są przewidziane do wykorzystania w ramach funkcjonującego obecnie składu podatkowego i zostaną wykorzystane przez Wnioskodawcę do założenia własnego składu podatkowego, który zostanie zlokalizowany w sąsiedztwie obecnie funkcjonującego składu podatkowego X. z wykorzystaniem infrastruktury (m.in. zbiorniki) znajdującej się w chwili obecnej we własności X. W ramach przygotowań do zaplanowanej transakcji X. zmniejszy obszar obecnie funkcjonującego składu podatkowego i najpierw wydzierżawi a następnie sprzeda składniki majątku (m.in. zbiorniki) wykorzystywane w chwili obecnej do prowadzenia działalności składu podatkowego X. Przedmiotowy opis zdarzenia przyszłego w zakresie wniosku dotyczy finalnej transakcji nabycia składników majątkowych przez Spółkę. W zakresie interpretacji przepisów będących przedmiotem wniosku o interpretację bez znaczenia pozostaje okoliczność objęcia przedmiotem umowy dzierżawy poszczególnych składników majątku przed dokonaniem transakcji nabycia poszczególnych składników majątkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty