02.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2015, sygn. IPPB4/4511-1105/15-2/JK3, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1105/15-2/JK3

Preferencyjne opodatkowanie jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2015 r. (data wpływu 25 września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie możliwości rozliczenia się wspólnie z małoletnim synem (ur. 22 listopada 2004 r.) jako rodzic samotnie wychowujący dziecko. W 2008 r. nastąpił rozwód między matką dziecka i Wnioskodawcą. Zgodnie z decyzją sądu Wnioskodawca oraz matka dziecka posiadają obydwoje pełne prawa rodzicielskie, ustalili również wspólnie, że dziecko formalnie będzie mieszkać przy matce. Wszelkie inne tematy związane z synem (alimenty, częstotliwość przebywania z dzieckiem, wakacje itd.) ustalono również między sobą tak więc nie było i nie ma potrzeby ingerencji sądu w tym przypadku. Przez ten okres, ze względu na pracę zawodową Wnioskodawcy Jego fizyczne zaangażowanie w wychowanie syna nie było zbyt intensywne. Niemniej w listopadzie 2013 roku i na początku 2014 r. nastąpiły wydarzenia odwracające o 180 stopni ową sytuację. W listopadzie 2013 r. Wnioskodawca zmienił pracę, a na początku 2014 r. zrobiła to matka dziecka. Od tego czasu praktycznie zamienili się rolami: to Wnioskodawca - mając taką możliwość - przejął na siebie gros czynności związanych z wychowaniem syna, gdyż ex-małżonka podjęła tematy zawodowe znacznie ograniczające jej fizyczną bytność przy dziecku i zaangażowanie w jego wychowanie. To w praktyce Wnioskodawca zajmuje się tym obecnie, dziecko jest u Niego zameldowane i z Wnioskodawcą spędza większość czasu, to Wnioskodawca chodzi na zebrania szkolne i zajęcia pozalekcyjne z synem, to Wnioskodawca sprząta, gotuje, odrabia z nim lekcje, kupuje ubrania itd.

W stosunku do Wnioskodawcy ani w stosunku do dziecka nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ani ustawy z dnia 24 sierpnia 2005 r. o podatku tonażowym. Wnioskodawca osiąga przychody wyłącznie z umowy o pracę na terenie Polski. Wnioskodawca jest rozwodnikiem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne