03.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2015, sygn. BPB-1-3/4510-369/15/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. BPB-1-3/4510-369/15/IZ

Czy w świetle obowiązujących przepisów w celu ustalenia maksymalnej kwoty podatku u źródła zapłaconego za granicą do odliczenia od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) do zapłaty w Polsce, powinna ona zostać obliczona poprzez ustalenie proporcji kwot przychodów z tytułu usług technicznych do całości dochodu, a następnie zastosowanie (pomnożenie) tak ustalonej proporcji do kwoty podatku obliczonego od całości dochodu Podatnika?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 31 sierpnia 2015 r. (data wpływu do tut. BKIP 4 września 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia maksymalnej kwoty podatku zapłaconego za granicą podlegającego odliczeniu w Polsce od podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 września 2015 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia maksymalnej kwoty podatku zapłaconego za granicą podlegającego odliczeniu w Polsce od podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka akcyjna (dalej: Podatnik lub Spółka) prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której osiąga dochody w Polsce oraz z zagranicy. Z tytułu kontraktów z zagranicznymi kontrahentami z Indii Spółka otrzymuje wynagrodzenie za usługi techniczne, od których kontrahenci wypłacający te należności potrącają podatek u źródła. Zatem, kontrahenci z Indii potrącają podatek obliczony w stosunku do przychodu uzyskanego przez Podatnika za granicą, a nie od dochodu (bez potracenia kosztów jego uzyskania).

W odniesieniu do otrzymywanych należności za usługi techniczne nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 3 UPDOP, natomiast umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Indiami, z których wypłacane są te należności, przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia, tj. metodę zbieżną z metodą określoną w art. 20 ust. 1 UPDOP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne