Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2015, sygn. ILPP2/4512-1-746/15-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-746/15-4/MN
Odliczenie podatku naliczonego przez lidera konsorcjum w związku z fakturami otrzymanymi od partnera konsorcjum, dokumentującym zakres prac realizowanych w ramach umowy konsorcjum.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z 2 października 2015 r. (data wpływu 7 października 2015 r.) uzupełnionym pismem z 3 grudnia 2015 r. (data wpływu 8 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismem z 3 grudnia 2015 r. (data wpływu 8 grudnia 2015 r.) wraz z pełnomocnictwem, z którego wynika prawo do występowania osoby podpisanej na wniosku w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka (zwana dalej Wnioskodawcą) jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów usług. Spółka bierze udział w Konsorcjum, którego celem jest zawarcie i realizacja kontraktu dla Zamawiającego, polegającego na Wyborze Generalnego Wykonawcy w ramach projektu: Instalacja systemów energii odnawialnej w budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych (zwanego dalej Kontraktem). Zamawiającym jest gmina A, działająca w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz gmin: (). W zakresie postanowień wynikających z umowy Wnioskodawca występuje jako Lider Konsorcjum. Drugi podmiot wchodzący w skład Konsorcjum zwany jest Partnerem Konsorcjum. Wnioskodawca i Partner Konsorcjum zwani są również Członkami Konsorcjum. Umowa Konsorcjum reguluje warunki współpracy pomiędzy uczestnikami Konsorcjum. Zgodnie z Kontraktem, Strony umowy (jako samodzielne podmioty gospodarcze) zobowiązały się do czasowej współpracy w związku z zawarciem i realizacją kontraktu Wybór Generalnego Wykonawcy w ramach projektu: Instalacja systemów energii odnawialnej () na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych zarówno w fazie ofertowej, kontraktacyjnej, fazie realizacji kontraktu oraz okresu gwarancji i rękojmi. Efektem końcowym Kontraktu jest realizacja projektu pod nazwą Wybór Generalnego Wykonawcy w ramach projektu: Instalacja systemów energii odnawialnej () na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych. Projekt ten jest realizowany na podstawie zamówienia publicznego i jego realizacja przez Konsorcjum ma za zadanie je wypełnić. Inwestycja polega na zaprojektowaniu i wykonaniu układów solarnych do produkcji ciepła (ciepłej wody użytkowej) na wszystkich obiektach należących do osób fizycznych biorących udział w projekcie. W efekcie tego osiągnięty zostanie efekt ekologiczny, jakim jest pozyskanie określonej ilości kWh energii cieplnej ze słońca, co ograniczy zużycie energii pochodzącej z paliw kopalnych. Główną korzyścią wynikającą z realizacji Kontraktu przez Członków Konsorcjum jest otrzymanie z tytułu realizacji przedmiotowej transakcji stosownego wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty