30.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2015, sygn. ILPP1/4512-1-764/15-4/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-764/15-4/AP

Czy z tytułu planowanej transakcji sprzedaży bądź wniesienia aportem Gruntu do SPK, Wnioskodawca będzie występował w charakterze podatnika VAT a w związku z tym transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający

w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2015 r. (data wpływu 12 października 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 grudnia 2015 r. (data wpływu 10 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy z tytułu planowanej transakcji sprzedaży bądź wniesienia aportem Gruntu do SPK, Wnioskodawczyni będzie występowała w charakterze podatnika VAT, a w związku z tym transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy z tytułu planowanej transakcji sprzedaży bądź wniesienia aportem Gruntu do SPK, Wnioskodawczyni będzie występowała w charakterze podatnika VAT, a w związku z tym transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wniosek uzupełniono w dniu 10 grudnia 2015 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni (Wnioskodawczyni, Zainteresowana) jest - wraz z małżonkiem - współwłaścicielem niezabudowanej działki gruntu rolnego (dalej: Grunt). Grunt został nabyty na podstawie aktu notarialnego z dnia 21 marca 2014 r. do osobistego majątku wspólnego. Pomiędzy małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Zarówno Wnioskodawczyni, jak i małżonek nie prowadzą indywidualnej działalności gospodarczej i nie są zarejestrowani dla celów VAT, są natomiast wspólnikami spółki jawnej, która prowadzi gospodarczą działalność produkcyjną, zarejestrowaną dla celów VAT jako podatnik tego podatku (dalej: Spółka jawna). Dostawa Gruntu do majątku osobistego Wnioskodawczyni nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W ubiegłych latach Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabywali inne grunty do majątku osobistego, ale bez zamiaru prowadzenia działalności gospodarczej z udziałem tych gruntów, zarówno w sferze obrotu tymi nieruchomościami, jak i prowadzenia na nich działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne