07.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2015, sygn. ILPP4/4512-1-347/15-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/4512-1-347/15-2/BA

Podatek od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem części przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2015 r. (data wpływu 23 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia aportem części przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi księgi rachunkowe oraz rozlicza podatek dochodowy w stałej 19% stawce. Prowadzi działalność gospodarczą, która głównie polega na handlu detalicznym, hurtowym artykułami budowlanymi i przemysłowymi. Ponadto w ramach działalności wynajmuje lokale użytkowe innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Działalność handlowa jest prowadzona w formie sklepu zrzeszonego w sieci sklepów współpracujących z Spółką Akcyjną pod zastrzeżoną nazwą A. Jest również głównym udziałowcem spółki z ograniczoną działalnością.

W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje działalność indywidualną ograniczyć tylko do wynajmu lokali użytkowych, natomiast działalność handlową prowadzić wyłącznie w formie spółki z o.o. &− której jest udziałowcem. W tym celu zamierza wydzieloną część prowadzonego przedsiębiorstwa (dotyczącą handlu) wnieść do spółki w formie aportu. Na poczet aportu zostaną wniesione: zastrzeżona nazwa sklepu A wraz z udziałami w S.A., towary, wyposażenie, należności od kontrachentów i zobowiązania wobec dostawców, oraz środki trwałe z wyłączeniem nieruchomości, w której prowadzona jest działalność. Wraz ze składnikami majątku do spółki (w ramach przejęcia zakładu pracy) przejdą pracownicy, ponadto zostanie przekazana lista firm w sposób ciągły współpracujących ze sklepem (zarówno odbiorców jak i dostawców).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne