Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2015, sygn. ILPP2/4512-1-585/15-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/4512-1-585/15-2/MN
Ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kwitariusza przychodowego zamiast kasy rejestrującej, a następnie w późniejszym terminie ewidencjonowanie za pomocą kasy rejestrującej i wystawianie paragonu, który załączany ma być do kopii kwitariusza.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 24 lipca 2015 r. (data wpływu 29 lipca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
A jest samorządową Instytucją Kultury Gminy wpisaną do rejestru instytucji kultury pod numerem (...) z 28 grudnia 1976 r. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, który wykonuje czynności opodatkowane, zwolnione, jak i niepodlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, rejestrując je na kasie fiskalnej. Ośrodek prowadzi działalność statutową, na podstawie której dokonuje sprzedaży usług kulturalnych i towarów w postaci biletów wstępu na organizowane i współorganizowane imprezy i wydarzenia kulturalne. Sprzedaż jest rejestrowana za pomocą kasy fiskalnej przez zatrudnionych kasjerów. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności i specyfikę czasu pracy (godzin otwarcia placówki), Wnioskodawca chcąc wyjść na przeciw zapotrzebowaniu i oczekiwaniom klienta pragnie aby klient mógł zawsze zakupić bilet czy zapłacić za usługę, nawet pod nieobecność kasjerów, którzy nie zawsze są w pracy w weekendy lub popołudniami w głównej siedzibie (są to osoby pełniące łączone funkcje). W związku z powyższym, osoba pełniąca dyżur w firmie podczas trwania zajęć mogłaby dokonać sprzedaży wystawiając zastępczy dokument sprzedaży w postaci zaewidencjonowanego kwitariusza przychodowego, który posiada bardzo szczegółowe informacje (podobnie jak faktura) w postaci danych zakupującego, nazwy usługi, kwoty, daty, pieczęci i podpisu wystawiającego. Kwitariusze przychodowe, podobnie jak inne druki, są w A drukami ścisłego zarachowania, wydawanymi imiennie i rozliczanymi przez kasjera. W związku z tym, każda osoba wystawiająca wyżej wymieniony dowód zastępczy dokonywałaby niezwłocznego rozliczenia z kasjerem, który po dokonaniu przyjęcia gotówki na KP dokonałby zarejestrowania wpłat na kasie fiskalnej załączając paragon do kopii wystawionego kwitariusza przychodowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty