Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2015, sygn. ILPP5/4512-1-79/15-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-79/15-2/KG
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu marki Opel.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2015 r. (data wpływu do: Izby Skarbowej w Bydgoszczy 16 marca 2015 r., Biura KIP w Toruniu 18 marca 2015 r., Biura KIP w Lesznie 27 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu marki Opel jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2015 r. do Izby Skarbowej w Bydgoszczy został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu marki Opel. Pismem z dnia 22 kwietnia 2015 r., na podstawie art. 170 § 1 Ordynacji podatkowej przedmiotowy wniosek został przekazany do rozpatrzenia zgodnie z właściwością Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, będącą czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzącą sprzedaż usług wyłącznie opodatkowanych stawką VAT 23%. Zainteresowany posiada wprowadzony do ewidencji środków trwałych samochód marki Opel, rok prod. 1996. W dowodzie rejestracyjnym w poz. rodzaj pojazdu samochód ten jest zakwalifikowany jako samochód ciężarowy. W dowodzie rejestracyjnym odnotowana jest także przez Urząd wystawiający dokument, dopuszczalna ładowność (545 kg) oraz liczba miejsc siedzących (2), stojących (-). Samochód ten nie jest przez Wnioskodawcę wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej (w rozumieniu ujętym w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT). Od czasu zakupu samochodu i wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych Wnioskodawca nie wykonywał żadnych dodatkowych badań technicznych, a tym samym nie posiada dokumentów uprawniających do odliczania 100% podatku naliczonego od zakupu paliwa oraz innych wydatków związanych z jego użytkowaniem (które byłyby wymagane na podstawie art. 86a ust. 10 ustawy o VAT). Zainteresowany w momencie zakupu nie otrzymał od osoby sprzedającej pojazd świadectwa homologacji i nie posiada go do tej pory. Nie wydano też karty pojazdu co widnieje w dowodzie rejestracyjnym samochodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty