22.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.04.2015, sygn. ILPP5/4512-1-30/15-4/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/4512-1-30/15-4/PG

Samochody 2014. Odliczenie z faktury dokumentującej zakup paliwa do samochodów i maszyn o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2015 r. (data wpływu 23 lutego 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2015 r. (data wpływu 15 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup paliwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup paliwa. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 16 lutego 2015 r. (data wpływu 15 kwietnia 2015 r.) o informacje doprecyzowujące opis sprawy oraz o własne stanowisko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, zajmuje się skupem złomu i transportem odpadów (złom), posiada własne pojazdy (samochody ciężarowe), ciągnik siodłowy i maszyny specjalne (żurawie samojezdne, ładowarki). Są to pojazdy i maszyny specjalne o dopuszczalnych masach całkowitych powyżej 3,5 tony, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Maszyny są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W dniu 30 grudnia 2014 r. Zainteresowany kupił 14.000 litrów oleju napędowego do ww. pojazdów, ze względu na to, że posiada własny zbiornik oraz na atrakcyjną cenę paliwa przy zakupie takiej ilości. Zakupiony olej napędowy został zatankowany do firmowego zbiornika (dystrybutora), a następnie z tego zbiornika są tankowane wyłącznie ww. firmowe pojazdy i maszyny o dopuszczalnych masach całkowitych powyżej 3,5 tony. Wnioskodawca posiada ewidencję zużytego oleju napędowego przez pojazdy i maszyny. Firma nie posiada żadnych samochodów osobowych. Ciężko dokładnie stwierdzić na jak długi okres wystarczy ww. ilość paliwa, szacunkowo zakupiona ilość paliwa powinna wystarczyć na okres około sześciu miesięcy. Zainteresowany na podstawie faktury VAT zakupionego paliwa w całości odliczył podatek naliczony VAT. Ma jednak wątpliwości czy w przypadku paliwa zatankowanego do zbiornika firmowego przysługuje prawo do pełnego, jednorazowego odliczenia podatku od towarów i usług (VATu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne