28.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.01.2015, sygn. ILPB2/415-1059/14-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-1059/14-2/WM

Rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko i ulga prorodzinna.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2014 r. (data wpływu 29 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej oraz możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej oraz możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest kobietą rozwiedzioną. Rozwód nastąpił w dniu 9 grudnia 2013 r. i 3 tygodnie później się uprawomocnił. Z małżeństwa Wnioskodawczyni ma córkę w wieku 3 lat. W orzeczeniu o rozwodzie władza rodzicielska została powierzona obojgu rodzicom z ustaleniem miejsca zamieszkania dziecka z matką (ojciec dziecka nie ma ani ograniczonych, ani odebranych praw rodzicielskich). Ojciec dziecka nie wychowuje z Wnioskodawczynią córki i mieszka oddzielnie (od dnia 1 kwietnia 2014), obecnie jest w delegacji. Nie ma zasądzonych alimentów, jednakże płaci on koszty związane z utrzymaniem dziecka na co składa się wyżywienie, leki, ubiór, opłaty za przedszkole i zajęcia dodatkowe, zabawki w wysokości ok. 600 zł miesięcznie. Z córką widuje się w weekendy (najczęściej sobota i część niedzieli) chyba, że praca nie pozwala na powrót weekendowy co zdarza się sporadycznie. Zgodnie z porozumieniem zawartym w trybie art. 58 § 1 k.r.o. - w zakresie władzy rodzicielskiej nad małoletnią córką, uwzględnionym w postępowaniu rozwodowym - to Wnioskodawczyni zobowiązana jest czynić osobiste starania w zakresie wychowania córki i to na niej faktycznie spoczywają wszystkie obowiązki dnia codziennego związane m.in. z odprowadzaniem i zaprowadzaniem do przedszkola, zawożeniem na zajęcia dodatkowe, opieką podczas choroby, bieżący nadzór nad sprawami zdrowotnymi, organizacja czasu wolnego w tygodniu jak również częściowo w weekend, rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Biorąc pod uwagę opisaną wyżej sytuację Wnioskodawczyni uważa się za matkę samotnie wychowującą dziecko. Wnioskodawczyni wskazuje, że w stosunku do Niej i do Jej córki nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Wnioskodawczyni uzyskuje przychód na podstawie dwóch stosunków pracy (umów o pracę) na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dochód liczony jako różnica przychodu i kosztów jego uzyskania oraz po obniżeniu tej różnicy dodatkowo o kwotę składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) nie przekracza 112 000 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne