Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2015, sygn. ILPP1/443-1010/14-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1010/14-4/MK
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na opłacenie rat leasingowych, paliwa oraz pozostałych wydatków eksploatacyjnych pojazdu, a także podlegania obowiązkom określonym w art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2014 r. (data wpływu 31 października 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 stycznia 2015 r. (data wpływu 19 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na opłacenie rat leasingowych, paliwa, oraz pozostałych wydatków eksploatacyjnych pojazdu, a także podlegania obowiązkom określonym w art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na opłacenie rat leasingowych, paliwa, oraz pozostałych wydatków eksploatacyjnych pojazdu, a także podlegania obowiązkom określonym w art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług. Dnia 19 stycznia 2015 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu stanu sprawy oraz brakującą opłatę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka (dalej: Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budownictwa oraz zarządzania obiektami handlowymi. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykorzystuje pojazdy samochodowe. Zainteresowany zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem będzie pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów ustawy o ruchu drogowym (art. 2 pkt 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Pojazd ten jest bowiem pojazdem silnikowym, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h i nie jest to ciągnik rolniczy. Należy jednak podkreślić, że masa całkowita przedmiotowego pojazdu przekracza 3,5 tony. Zgodnie ze specyfikacją przedstawioną przez autoryzowanego dealera masa całkowita pojazdu wynosi 4,6 tony. Niezależnie od faktu, że masa całkowita przekracza 3,5 tony pojazd ten jest określany w specyfikacji producenta jako osobowy. Z informacji przekazanych Wnioskodawcy przez autoryzowanego dealera wynika, że tego typu pojazdy są rejestrowane w Polsce jako osobowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty