Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2015, sygn. ILPP2/443-1231/14-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1231/14-2/MR
Odliczenie wydatków eksploatacyjnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 7 listopada 2014 r. (data wpływu 18 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych związanych z używaniem samochodu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 listopada 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych związanych z używaniem samochodu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Samochód będący przedmiotem wniosku jest wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej, celem dostawy towarów dla odbiorców oraz odbioru towaru od dostawców wykorzystywany jest samochód Volkswagen o dopuszczalnej masie całkowitej 2600 kg oraz dopuszczalnej ładowności 790 kg. Wymagania określone w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) zostały potwierdzone dodatkowym badaniem technicznym przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzonym zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz adnotacją o spełnieniu tych wymagań w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Samochód będący przedmiotem wniosku jest pojazdem innym niż samochód osobowy, liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 3, usytuowanych w jednym rzędzie siedzeń oraz są one oddzielone od przestrzeni bagażowej sztywną, trwale umocowaną przegrodą a dopuszczalna masa całkowita wynosi 2600 kg. Pojazd ten jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Dla tego pojazdu nie została złożona naczelnikowi urzędu skarbowego informacja VAT-26. Mając na uwadze fakt, że każdy pojazd samochodowy o dmc do 3,5 tony ze względu na swoje cechy służy co do zasady użytkowi mieszanemu oraz fakt, że dla ww. pojazdu nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu podatek VAT od wydatków eksploatacyjnych ponoszonych na ww. pojazd, tj. koszty napraw oraz paliwo podlega odliczeniu w 50%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty