Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2015, sygn. ITPP1/4512-909/15/EA, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-909/15/EA
Czy w zakresie wykorzystywania przez osobę prywatną gruntu będącego własnością Gminy (udział w nieruchomości) na cele rolnicze i uiszczania dobrowolnej wpłaty na rzecz Gminy za uprawianie jej (obsianie zbożem), można mówić, że mamy do czynienia z usługą bezumownej dzierżawy gruntu na cele rolnicze korzystającą ze zwolnienia na mocy paragrafu 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, czy też jako niewymieniona w ustawie podlega ona opodatkowaniu stawką podstawową?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późniejszymi zmianami) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia września 2015 r. (data wpływu września 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu rolnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu września 2015 r. został złożony wniosek, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu rolnego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina wykonuje zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których została powołana. Zdecydowana większość z tych zadań realizowana jest przez Gminę w ramach reżimu publicznoprawnego. Jednak, wybrane czynności Gmina wykonuje na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych i traktuje je, jako podlegające regulacjom VAT.
W . roku Wojewoda decyzją administracyjną z mocy ustawy przekazał udział Skarbu Państwa w gospodarstwie rolnym na rzecz Gminy. Udział ten został ustalony w trakcie postępowania spadkowego prowadzonego przez sądem. Ponadto udział w prawie własności został ujawniony w księdze wieczystej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty