Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2015, sygn. ITPP3/4512-574/15/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/4512-574/15/MD
Zasadność zastosowania tzw. zwolnienia podmiotowego w przypadku wykonywania usług biegłego sądowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2015 r. (data wpływu 22 października 2015 r.), uzupełnionym w dniu 9 grudnia 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności zastosowania tzw. zwolnienia podmiotowego od tego podatku w przypadku wykonywania usług biegłego sądowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2015 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 9 grudnia 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności zastosowania tzw. zwolnienia podmiotowego od tego podatku w przypadku wykonywania usług biegłego sądowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W 2008 r. Wnioskodawca został wpisany na listę biegłych sądowych Sądu Okręgowego w K. w zakresie określania wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością. Jego dochody w całości związane są właśnie ze sporządzaniem opinii na piśmie w formie operatu szacunkowego jako biegły sądowy w tym zakresie.
Wnioskodawca zaznaczył, że zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 jego dziedzina sporządzenie opinii na piśmie w formie operatu szacunkowego jest sklasyfikowana jako Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości zarówno w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007), jak i w Klasyfikacji Unii Europejskiej (NACE Rev. 2) obejmuje wycenę nieruchomości jako pozostałą działalność usługową związaną z nieruchomościami. Biorąc jednak pod uwagę prawne, instytucjonalne oraz faktycznie wyodrębnienie działalności rzeczoznawstwa majątkowego w Polsce takie ujęcie w Polskiej Klasyfikacji Działalności wydaje się niewystarczające i nieodpowiadające praktyce prowadzenia tej działalności w naszym kraju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty