07.10.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2015, sygn. ITPB2/4511-729/15/IL, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-729/15/IL

Czy w związku z przedstawioną sytuacją Wnioskodawczyni może w całości odliczyć ulgę na dzieci?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2015 r. (data wpływu 16 lipca 2015 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 sierpnia 2015 r. (data wpływu 18 sierpnia 2015 r.), oraz pismem z dnia 2 października 2015 r. (data wpływu 7 października 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2015 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 14 sierpnia 2015 r. (data wpływu 18 sierpnia 2015 r.), oraz pismem z dnia 2 października 2015 r. (data wpływu 7 października 2015 r.) o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 13 marca 2015 r. Wnioskodawczyni złożyła zeznanie podatkowe PIT-37 za rok 2014, w którym skorzystała z całej ulgi z tytułu wychowania dzieci. W poprzednich latach również korzystała z tej ulgi. Od czterech lat Wnioskodawczyni jest w trakcie rozwodu. Mąż Wnioskodawczyni wyprowadził się do innej kobiety i założył z nią rodzinę. Z tego związku ma bliźnięta. Ze związku małżeńskiego z Wnioskodawczynią ma dwoje dzieci: córkę 16 lat i syna 9 lat. Dzieci pozostają wyłącznie pod opieką Wnioskodawczyni. Mąż od momentu porzucenia rodziny nie ma kontaktu z córką. Sąd zasądził mu spotkania z synem dwa razy w tygodniu bez możliwości nocowania i wspólnych wyjazdów. Spotkania odbywały się poza miejscem zamieszkania męża. W skutek nagminnego łamania warunków postanowienia Sądu spotkania zostały wstrzymane i obecnie syn kategorycznie odmawia spotkań z ojcem. Ojciec dzieci nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, lecz nie wykonuje faktycznie władzy rodzicielskiej. Koszty utrzymania rodziny w trakcie sprawy rozwodowej Wnioskodawczyni otrzymuje za pośrednictwem komornika z uwagi na brak dobrej woli ze strony męża, który nie poczuwa się do obowiązku partycypowania w dodatkowych kosztach, związanych z potrzebami dzieci m.in. kosztach leczenia syna, który jest pod stałą opieką alergologa i neguje zasadność leczenia. W ubiegłym roku podatkowym tj. 2013 Urząd Skarbowy wezwał Wnioskodawczynię w celu wyjaśnienia kwestii odliczenia ulgi z tytułu wychowania dzieci. Okazało się, że mąż poza dziećmi z obecnego - nowego związku odliczył, również jedno ze wspólnych dzieci, czego dotychczas nie robił. W związku z tym Urząd wypłacił podwójnie pieniądze na jedno dziecko. Z uwagi na odmowę korekty zeznania Urząd skierował sprawę do wyjaśnienia. Do dnia dzisiejszego Wnioskodawczyni nie ma informacji o przebiegu postepowania. Pieniądze wypłacone przez Urząd z tytułu ulgi na dzieci Wnioskodawczyni przeznaczyła na potrzeby dzieci. Wnioskodawczyni podnosi, iż od września 2014 r. jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdyż w wyniku rozwodu musiała ona zrezygnować z pracy w firmie teścia, który na to miejsce zatrudnił jej męża. Złożony przez Wnioskodawczynię wniosek ma dotyczyć 2013 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne