24.06.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2015, sygn. ITPB2/4511-468/15/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-468/15/DSZ

Do nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawcę nie doszło z chwilą zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży tego lokalu, ani w chwili jego odbioru (zamieszkania w nim), lecz z chwilą zawarcia w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy rozporządzającej - umowy sprzedaży przenoszącej własność nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2015 r. (data wpływu 30 marca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia lokalu mieszkalnego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 16 czerwca 2000 r. Wnioskodawca zawarł umowę z Przedsiębiorstwem Budowlanym w zakresie wybudowania i sprzedaży lokalu mieszkalnego. Po zawarciu tej umowy Wnioskodawca rozpoczął uiszczanie należności na poczet przyszłego mieszkania. W dniu 6 grudnia 2001 r. Wnioskodawca zawarł z Przedsiębiorstwem Budowlanym umowę wstępną na sprzedaż lokalu mieszkalnego. W umowie tej została określona precyzyjnie cena mieszkania, numer piwnicy oraz termin w którym ma nastąpić ich przekazanie. Zgodnie z zwartymi w umowie ustaleniami, mieszkanie miało być oddane w I kwartale 2001 r. Przedsiębiorstwo Budowlane nie dotrzymało jednak ustalonego umową z dnia 6 grudnia 2001 r. terminu. Zakupione mieszkanie zostało bowiem przekazane w trzecim kwartale 2002 r., tj. w dniu 21 sierpnia 2002 r. Wnioskodawca wskazuje, że w § 6 protokołu przekazania mieszkania, Przedsiębiorstwo Budowlane zobowiązało się do przeniesienia prawa własności do tego mieszkania oraz garażu w terminie 90 dni od dnia podpisania protokołu odbioru, tj. 21 sierpnia 2002 r. Przedsiębiorstwo Budowlane nie dotrzymało wskazanego terminu, i w dniu 12 września 2002 r. w formie aktu notarialnego zawarta została umowa przedwstępna ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży. Zgodnie z zawartą umową Przedsiębiorstwo Budowlane zobowiązało się najpóźniej do dnia 30 marca 2002 r. do ustanowienia w formie aktu notarialnego odrębnej własności lokalu wraz z udziałem we współwłasnościach a Wnioskodawca wraz z małżonką do zakupu tego lokalu pomimo tego, że cena lokalu została już w zasadzie uiszczona w całości. Termin ten, podobnie jak i poprzednie, nie został zachowany, gdyż wobec Przedsiębiorstwa Budowlanego ogłoszona została upadłość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne