30.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2014, sygn. IPPB2/415-861/14-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-861/14-2/MK1

zakres skutków podatkowych przekształcenia spółek i likwidacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2014 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółek i likwidacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółek i likwidacji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Sp. z o.o.), która nigdy wcześniej nie była przekształcana ani nie przejmowała wcześniej innych podmiotów.

Zakres działalności Sp. z o.o. obejmuje w szczególności działalność związaną z prowadzeniem inwestycji budowlanych, m. in. obrót materiałami budowlanymi. Spółka ta rozważa obecnie poszerzenie swojej działalności o usługi doradcze, działalność holdingów, a także rozważa możliwość przejęcia lub zakupu innych spółek prowadzących działalność głównie w sektorze usług budowlanych, obrotu nieruchomościami.

W zależności od decyzji biznesowych, uwarunkowań rynkowych oraz dalszego rozwoju Sp. z o.o., (także poprzez zakup czy przejęcia innych spółek) Wspólnicy mogą podjąć w przyszłości decyzję o przekształceniu Sp. z o.o. w spółkę akcyjną jeśli skala rozwoju będzie to uzasadniać w szczególności jeśli liczba Wspólników przekroczy dziesięciu (dalej: SA). W wyniku takiego przekształcenia nowopowstała SA będzie posiadała kapitał zakładowy równy kapitałowi zakładowemu spółki przekształcanej, zaś Wnioskodawcy zostaną przydzielone akcje nowej spółki w proporcji 1:1 do udziałów posiadanych w spółce przekształcanej. Tym samym Wnioskodawca zachowa takie same uprawnienia w SA jakie posiadał w Sp. z o.o., w szczególności nie uzyska żadnych akcji uprzywilejowanych ani dopłat z tytułu przekształcenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne