11.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2014, sygn. IPPP2/443-927/14-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-927/14-2/RR

Opodatkowanie podatkiem VAT dzierżawy całego przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony - przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 22 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego oraz opodatkowania czynności wydzierżawienia przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego oraz opodatkowania czynności wydzierżawienia przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Wnioskodawca) prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przeważającym rodzajem działalności jest sprzedaż detaliczna paliw. Działalność prowadzona jest przez Wnioskodawcę na stacji paliw. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W przyszłości Wnioskodawca otrzyma od swojego ojca w drodze darowizny całe przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Przedsiębiorstwo). Ojciec Wnioskodawcy także prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej paliw na stacji paliw.

Darowizna w rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego mająca za przedmiot Przedsiębiorstwo obejmie wszystko, co wchodzi w skład Przedsiębiorstwa (z zastrzeżeniem wyjątków wskazanych w umowie darowizny). W szczególności, w skład darowanego Przedsiębiorstwa wejdą m.in. towary handlowe, wyposażenie, środki trwałe, prawa wynikające z zawartych umów, umowy z pracownikami oraz należności i zobowiązania. Rodzaj działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę w ramach Przedsiębiorstwa będzie identyczny z rodzajem działalności prowadzonym przez ojca Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne