10.07.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2014, sygn. IPPB2/436-308/14-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-308/14-2/AF

Skutki podatkowe zastosowania ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2014 r. (data wpływu 9 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zastosowania ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zastosowania ulgi, o której mowa w art. 16 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Po zmarłej w dniu 14 września 2012 r. krewnej Wnioskodawczyni Krystynie H. (wobec której Wnioskodawczyni zalicza się do III grupy podatkowej, w rozumieniu art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn), na mocy testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego Wnioskodawczyni została powołana do dziedziczenia, m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Przed Sądem Rejonowym toczyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej. W dniu 17 grudnia 2013 r. zostało wydane postanowienie o stwierdzeniu nabycia przez Wnioskodawczynię całego majątku spadkowego po zmarłej, gdyż brak jest innych osób powołanych do dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i na podstawie testamentu. Postanowienie uprawomocniło się z dniem 8 stycznia 2014 r. Ze względu na zły stan zdrowia oraz zaawansowany wiek Krystyny H. Wnioskodawczyni sprawowała nad nią opiekę przez ponad dwa lata od poświadczenia przez notariusza zawarcia pisemnej umowy opieki z podpisem notarialnie poświadczonym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne