16.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2014, sygn. IPPP2/443-212/14-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-212/14-2/BH

Śmierć jednego ze wspólników Spółki nie stanowiła automatycznie rozwiązania Spółki, dla celów wypełnienia obowiązku dokonania spisu z natury, na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Dopiero zakończenie procesu likwidacji tj. wykreślenie podatnika z rejestru przedsiębiorców spowoduje taki obowiązek. Jednocześnie Spółka, jako podatnik podatku VAT, po śmierci wspólnika zachowuje także nadany uprzednio numer identyfikacji podatkowej aż do ustania bytu prawnego Podmiotu tj. wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy- przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2014 r. (data wpływu 4 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury na dzień śmierci wspólnika spółki jawnej oraz zachowania numeru identyfikacji podatkowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury na dzień śmierci wspólnika spółki jawnej oraz zachowania numeru identyfikacji podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 5 grudnia 2013 r. zmarł jeden z dwóch wspólników spółki jawnej (dalej: Spółka). Mimo śmierci wspólnika Spółka, by nie narażać się na dodatkowe straty czy też koszty musiała kontynuować bieżącą działalność. W związku z zawartymi umowami świadczenia usług musiała wykonać zobowiązania świadczyć usługi/dostarczać towary. Musiała również wykonywać zobowiązania wynikające z zawartych uprzednio umów z dostawcami oraz zawierać nowe umowy dla wykonywania bieżącej działalności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne