Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2014, sygn. IBPP2/443-977/14/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-977/14/WN
prawo do odliczenia podatku z tytułu zakupu paliwa do samochodów ciężarowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 września 2014r. (data wpływu 1 października 2014r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu paliwa do samochodów ciężarowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 października 2014r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku z tytułu zakupu paliwa do samochodów ciężarowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT czynnym. Wnioskodawca świadczy usługi budowlane opodatkowane podatkiem VAT. Do świadczenia tych usług wykorzystuje między innymi samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W dowodach rejestracyjnych tych samochodów zawarte są informacje, że są to samochody ciężarowe o dopuszczalnej ładowności większej niż 500 kg i o liczbie miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy 4 lub więcej. Z dokumentów tych, zdaniem Wnioskodawcy, jednoznacznie wynika, że spełnione są warunki niezbędne do odliczania 50% podatku naliczonego od zakupu paliw silnikowych oraz oleju napędowego wykorzystywanych do napędu tych samochodów, to jest nie stosuje się w stosunku do tych samochodów ograniczenia określonego w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jednak z różnych powodów Wnioskodawca nie posiada fizycznie wyciągu ze świadectwa homologacji tych samochodów, a jedynym dokumentem określającym dane, o których mowa w ww. przepisie jest dowód rejestracyjny samochodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty