Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2014, sygn. IBPBI/1/415-1095/14/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1095/14/AB
Czy zwrot kwoty równowartości podatku VAT od wniesienia przez osobę fizyczną aportu do spółki komandytowo-akcyjnej należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, tj. źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50b tej ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 września 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 19 września 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych stanowiących równowartość należnego podatku od towarów i usług w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2014 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych stanowiących równowartość należnego podatku od towarów i usług w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej.
We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest właścicielem położonych w Polsce niezabudowanych nieruchomości gruntowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (dalej: grunt). Zamierza wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA) wkład niepieniężny w postaci gruntu. Zarówno Wnioskodawca, jak i SKA są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami VAT. Grunt jest przeznaczony pod zabudowę, zatem jego dostawa w ramach czynności aportu nie zostanie objęta zwolnieniem od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Przedmiotem aportu nie będzie przedsiębiorstwo, ani zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług. Wartość wkładu niepieniężnego (wyrażona w pieniądzu) określona będzie w umowie aportu. Strony zakładają, że rozliczenie wniesienia przedmiotu aportu nastąpi w ten sposób, że Wnioskodawca obejmie akcje w SKA oraz otrzyma kwotę pieniężną odpowiadającą wartości należnego podatku od towarów i usług w związku z wniesieniem aportu. Kwota podatku od towarów i usług zostanie zatem dopłacona wnoszącemu aport w formie pieniężnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty