Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2014, sygn. IBPP4/443-405/14/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-405/14/PK
Określenie miejsca świadczenia usług controllingu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 27 sierpnia 2014 r. (data wpływu 1 września 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług controllingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług controllingu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca posiada swoje przedstawicielstwo w Chinach
T periodycznie wypłaca G dywidendę z tytułu posiadanych udziałów. Dla zabezpieczenia interesów gospodarczych G konieczne jest zapewnienie stałego nadzoru nad działalnością operacyjną i finansową T (controlling).
Wnioskodawca i G zamierzają zawrzeć umowę, na mocy której Wnioskodawca pełniłby stały nadzór nad T z wykorzystaniem Przedstawicielstwa. Na mocy planowanej umowy Wnioskodawca zobowiązałby się do bieżącego informowania G o działalności prowadzonej przez T, w tym o osiąganych przez T wynikach na rynku lokalnym. W ramach umowy Wnioskodawca przygotowywałby comiesięczne pisemne raporty dotyczące prowadzonej przez T działalności i osiąganych wyników; a także prowadził stały nadzór nad działalnością operacyjną i finansową T. Zgodnie z zamierzeniem stron Wnioskodawca świadczyłby ww. usług w swojej siedzibie, w tym również za pośrednictwem Przedstawicielstwa i zatrudnionych tam pracowników. Wnioskodawca nie byłby upoważniony do zawierania umów w imieniu i na rachunek G, czy T, ani do odbierania oświadczeń woli od osób trzecich ze skutkiem dla G, czy T.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty