Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2014, sygn. ILPP2/443-1035/14-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1035/14-2/MR
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług dotyczących projektu Know-how służb ()
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2014 r. (data wpływu 19 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług dotyczących projektu Know-how służb () jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie usług dotyczących projektu Know-how służb ().
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT czynny. Jest jednostką budżetową, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu państwa, a pobrane dochody odprowadza na rachunek dochodów budżetu państwa. A funkcjonuje na podstawie statutu ogłoszonego zarządzeniem Wojewody w sprawie nadania statutu Urzędowi w Dz. Urz. Woj. Nr 104, poz. 2131 z dnia 16 czerwca 2009 r. z późn. zm. Obok wykonywania działalności statutowej jednostka uzyskuje dochody niezwiązane z działalnością statutową, np. dochody z najmu pomieszczeń, od których nalicza i płaci podatek należny VAT. W dniu 29 listopada 2013 r. zostało podpisane porozumienie finansowe o współpracy w zakresie warunków i trybu realizacji projektu Know-how służb () finansowanego ze środków funduszu granic zewnętrznych, zawarte pomiędzy Departamentem Współpracy Międzynarodowej i Funduszy Europejskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, pełniącym funkcję instytucji odpowiedzialnej a Wojewodą. W ramach projektu przeprowadzono szkolenia mające na celu podniesienie kwalifikacji pracowników A w zakresie umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz umiejętności pisania decyzji administracyjnych pracowników merytorycznych oddziału spraw cudzoziemców A. Zwieńczeniem projektu była konferencja pn. Swoboda przemieszczania się osób, fundamentem UE z udziałem przedstawicieli instytucji zajmujących się cudzoziemcami z Polski oraz z Niemiec. Zakupy dokonywane w ramach projektu to: szkolenie z języka angielskiego dla pracowników wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców A (stawka VAT ZW), usługa tłumacza (sprzedawca zwolniony podmiotowo z podatku VAT), usługa wykonania certyfikatów (VAT 23%), usługa hotelarsko -gastronomiczna (VAT 8%, 23%), szkolenie z umiejętności pisania decyzji administracyjnych (VAT ZW). Rezultatem realizacji projektu jest podniesienie kwalifikacji służb Wojewody zajmujących się legalizacją pobytu oraz wydalaniem cudzoziemców z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zakupione w celu realizacji przedmiotowego projektu usługi będą wykorzystywane jedynie w działalności statutowej niepodlegającej podatkowi od towarów i usług. A zwrócił się o środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej pochodzące z Unii Europejskiej łącznie z podatkiem od towarów i usług, ponieważ A w ramach działalności statutowej nie posiada prawa do ubiegania się o zwrot tego podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty