26.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2014, sygn. ILPP1/443-775/14-4/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-775/14-4/NS

Podatek od towarów i usług w zakresie wskazania, czy aport składników w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2014 r. (data wpływu 29 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 listopada 2014 r. (data wpływu 14 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy aport składników w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wskazania, czy aport składników w opisanym zdarzeniu przyszłym będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 listopada 2014 r. (data wpływu 14 listopada 2014 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe oraz sprostowanie omyłki pisarskiej zawartej we własnym stanowisku Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w dwóch branżach: (1) produkcja napojów (działalność nadal w fazie uruchamiania) i (2) wykonywanie nadruków/kalkomanii na reklamowych produktach porcelanowych i sprzedaży tych produktów. Do prowadzenia działalności ad. 2 Zainteresowany wykorzystuje własne przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzą m.in.: nieruchomości gruntowe zabudowane budynkiem biurowo-magazynowo-produkcyjnym, wszelkie ruchomości (w tym wyposażenie i urządzenia produkcyjne) w tym zapasy magazynowe znajdujące się na tej nieruchomości, kilkudziesięciu pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, prawa własności przemysłowej, prawa autorskie, umowy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca jest właścicielem wszystkich ww. nieruchomości/ruchomości z wyłączeniem kilku ruchomości, z których korzysta na podstawie umowy leasingu. Zainteresowany planuje utworzyć spółkę prawa handlowego, do której zamierza wnieść w formie wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwo związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ad. 2, przy czym planuje przenieść na nowo utworzoną spółkę wszelkie prawa związane z przedsiębiorstwem, w tym prawo własności wszelkich ruchomości, prawa i obowiązki z umów leasingu, prawa i obowiązki z umów o pracę, umowy z dostawcami mediów, prawa własności intelektualnej etc., natomiast nowo utworzona spółka uzyska prawo do korzystania z nieruchomości Wnioskodawcy (nieruchomość gruntowa, budynek i wszelkie urządzenia/ruchomości trwale z gruntem związane) na podstawie nowej wieloletniej umowy dzierżawy/najmu nieruchomości na rzecz nowej spółki (wieloletnia umowa najmu/dzierżawy zostanie utworzona w momencie wnoszenia aportu w postaci przedsiębiorstwa do nowo zawiązanej Spółki, co jest tzw. konstytutywnym wniesieniem aportu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne