05.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2014, sygn. ITPB2/415-838/14/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-838/14/RS

Opodatkowanie dochodów uzyskiwanych w Niemczech.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2014 r. (data wpływu 9 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Niemczech jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Niemczech.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest informatykiem. Wnioskodawca jest obywatelem polskim, posiada miejsce zamieszkania w Polsce. Rodzina Wnioskodawcy (żona, synowie) mieszka razem z Wnioskodawcą, żona pracuje w Polsce. Wnioskodawca aktywnie uczestniczy w wychowywaniu dzieci. Wnioskodawca podpisał i wykonuje umowę o pracę z firmą posiadającą siedzibę w Niemczech (dalej: pracodawca). W umowie o pracę znajduje się zapis, że miejscem pracy jest siedziba pracodawcy (B., Niemcy), łącznie ze wszystkimi oddziałami i placówkami zewnętrznymi. Faktycznie przeciętnie jeden dzień lub dwa dni w tygodniu Wnioskodawca wykonuje pracę w siedzibie pracodawcy (B., Niemcy), natomiast pozostałe odpowiednio trzy lub cztery dni w tygodniu nie opuszcza terytorium Polski, wykonuje pracę w domu w S. (praca zdalna). Wnioskodawca przebywał będzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym; przebywał będzie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres lub okresy przekraczające łącznie 183 dni podczas dwunastomiesięcznego okresu, rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym. W związku z wykonywaniem pracy najemnej w dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej Wnioskodawca złożył wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie właściwego ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń społecznych. W odpowiedzi otrzymał od ZUS formularz A-1 z informacją, że w okresie trwania umowy z pracodawcą niemieckim w zakresie ubezpieczeń społecznych podlega on ustawodawstwu polskiemu. Niemiecki pracodawca potrąca podatek od całości dochodów z tytuły umowy o pracę (niezależnie od tego gdzie jest ona wykonywana) i odprowadza go do niemieckich organów podatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne