24.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2014, sygn. ITPP1/443-1146/14/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1146/14/AP

Brak opodatkowania sprzedaży gruntów niezabudowanych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2014 r. (data wpływu 22 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 15 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży gruntów niezabudowanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2014 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 15 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów niezabudowanych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Aktem notarialnym z dnia 1 sierpnia 2007 r. nabyła Pani na własność niezabudowaną nieruchomość oznaczoną jako działka nr , stanowiąca grunty orne, łąki trwałe, pastwiska trwałe, grunty zadrzewione i zakrzewione, rowy i nieużytki o obszarze 1,1003 ha, położoną w obrębie .., gmina ... oraz udział wynoszący 1/30 we własności niezabudowanej nieruchomości położonej w obrębie ..., gmina ..., oznaczonej jako działka nr , o obszarze 0,3324 ha. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka o numerze posiadała funkcję: teren projektowanego ekologicznego gospodarstwa rolniczego z funkcją turystyczną (agroturystyka). Na zakupionej nieruchomości nie prowadziła Pani działalności rolniczej. Ponieważ zakupiona nieruchomość była terenem podmokłym, była Pani zmuszona do zrobienia na niej melioracji. W marcu 2010 roku wystąpiła Pani do Urzędu Gminy z wnioskiem o dokonanie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości o numerze ewidencyjnym położonej w obrębie geodezyjnym S., gmina ..., w celu możliwości stworzenia działek pod budownictwo jednorodzinne z przeznaczeniem: zabudowa mieszkaniowa, zabudowa letniskowa, deklarując jednocześnie pokrycie kosztów związanych z wykonaniem zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Rada Gminy ..., uchwałą z dnia . nr , uchwaliła zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zmieniając dotychczasowe przeznaczenie działki z projektowanego ekologicznego gospodarstwa rolniczego z funkcją turystyczną (agroturystyka) na zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, zieleń i drogi wewnętrzne. Po uprawomocnieniu się tej uchwały złożyła Pani do Urzędu Gminy wniosek o zatwierdzenie projektu podziału działki na dwanaście działek budowlanych. Wójt Gminy decyzją z dnia . zatwierdził przedłożony przez Panią projekt podziału przedmiotowej działki na 12 działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i drogi dojazdowe. Dodatkowo nadmieniła Pani, że działki te nie posiadają infrastruktury w postaci wody i energii elektrycznej, a jedynie utwardzone (piasek) drogi wewnętrzne. Obecnie zamierza Pani przystąpić do sprzedaży poszczególnych działek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne