Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2014, sygn. ITPP2/443-1216/14/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1216/14/KT
Brak obowiązku opodatkowania przez Gminę sprzedaży autobusu wykorzystywanego do dowozu uczniów do szkół gminnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2014 r. (data wpływu 9 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży autobusu wykorzystywanego do dowozu uczniów do szkół gminnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania sprzedaży autobusu wykorzystywanego do dowozu uczniów do szkół gminnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina B. (dalej: Gmina) ma zamiar dokonać sprzedaży autobusu będącego jej własnością, jako podmiotu posiadającego osobowość prawną. Z uwagi na obowiązujące przepisy prawne w zakresie rejestracji pojazdów, w dowodzie rejestracyjnym widnieje oznaczenie, jako właściciela, organu obsługującego Gminę, tj. Urzędu Gminy, jednakże w myśl przepisów prawa obowiązujących w zakresie własności, właścicielem jest Gmina. Wskazany autobus wykorzystywany był do dowozu uczniów szkół gminnych, będącego zadaniem Gminy w myśl art. 17 ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Gminie, ani jednostce wchodzącej w skład Gminy, jako jednostce podległej, nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu autobusu, z uwagi na niewykorzystywanie ww. składnika do sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Zdarzenie przyszłe, w postaci dokonania czynności sprzedaży autobusu, nie jest także dokonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej, dokonanie tej czynności jest potwierdzone umową sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty