11.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2014, sygn. ITPP2/443-1297/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1297/14/EK

Brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu samochodu ciężarowego w związku z demontażem tzw. kratki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2014 r. (data wpływu 23 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu samochodu ciężarowego w związku z demontażem tzw. kratki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy nabyciu samochodu ciężarowego w związku z demontażem tzw. kratki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT. 100% obrotu to czynności opodatkowane. W miesiącu lutym bieżącego roku nabył Pan tzw. samochód z kratką, czyli samochód, który posiadał homologację samochodu ciężarowego. Samochód ten stanowi środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej w związku z czym przysługiwało Panu prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług. Po dniu 1 kwietnia tego roku, aby nadal korzystać z pełnego odliczenia podatku od nabywanego paliwa i części musiałby Pan prowadzić czasochłonną ewidencję przebiegu pojazdu. Jako że jest to czynność, którą ciężko byłoby zlecić osobie trzeciej, zrezygnował Pan z jej prowadzenia, a tym samym z przywileju odliczeń podatku od towarów i usług. Kratka zamontowana w samochodzie utrudnia przewożenie przedmiotów o większych gabarytach. Nosi się Pan z zamiarem jej demontażu. Zmiana, której dokona Pan w konstrukcji samochodu, spowoduje konieczność przeprowadzenia badań technicznych i zmiany statusu przedmiotowego samochodu z ciężarowego na osobowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne