22.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2014, sygn. ITPP2/443-1308/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1308/14/EK

Zwolnienie od podatku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności budynku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.), uzupełnionym w dniu 11 grudnia 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 grudnia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynku.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako komornik sądowy, w sprawie egzekucyjnej KM , prowadzi Pani egzekucję z prawa wieczystego użytkowania gruntu położonego w miejscowości U., przy ul. Ż. 12 wraz z prawem własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość, dla którego to prawa Sąd Rejonowy w miejscowości S. Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze KW SL1S/000/7. Użytkownikiem wieczystym oraz właścicielem budynku jest dłużnik, Pan Norbert P., wykonujący samodzielną działalność gospodarczą, wpisany do CEDIG w dniu 6 marca 1998 r. Zgodnie z treścią operatu szacunkowego, sporządzonego przez biegłego sądowego dla ww. prawa oraz zgodnie z ustaleniami poczynionymi przez organ egzekucyjny, dłużnik nabył ww. prawo wraz z prawem własności budynku (wybudowanego w 1930 r.) na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w miejscowości S. Wydział Cywilny z dnia 8 sierpnia 2007 r. o przysądzeniu prawa wieczystego użytkowania gruntu. Powyższa czynność prawna - według ustaleń komornika - nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Według oświadczenia dłużnika, nie poniósł on wydatków na ulepszenie ww. nieruchomości, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Ponadto, pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Z oświadczenia dłużnika wynika, że jest czynnym zarejestrowanym płatnikiem podatku od towarów i usług, który wykorzystywał ww. budynek na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, polegającej m.in. na wynajmie wydzielonych części ww. budynku (poszczególnych pokoi) turystom w okresie letnim, tj. w miesiącach od lipca do sierpnia każdego roku, poczynając od 2009 r. Ww. nieruchomość, przed datą jej nabycia przez dłużnika, była przez szereg lat zamieszkała przez jego poprzednich właścicieli i tym samym należy uznać, że nieruchomość ta po jej wybudowaniu była zasiedlona i od tego zdarzenia upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Dłużnik wszedł w posiadanie tej nieruchomości w 2008 r. i od tamtej pory jest w niej zameldowany.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne