15.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2014, sygn. ITPB1/415-1040/14/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1040/14/KW

Czy Wnioskodawca ma prawo opodatkować dochody z działalności gospodarczej na zasadach określonych w artykule 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatkiem liniowym wg stawki 19%)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2014 r. (data wpływu 15 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie: ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy, realizacji szkoleń okresowych z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej, pełnienia funkcji inspektora ochrony radiologicznej, zintegrowanych systemów zarządzania.

W obecnej chwili Wnioskodawca świadczy dla klientów wszystkie wymienione wyżej usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Kodeks pracy wymaga od dużych pracodawców tworzenia służby BHP złożonej z etatowych pracowników (art. 237 § 1 Kodeksu pracy oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy - § 1 ust. 1 i 3). W związku z tym jeden z klientów zaproponował Wnioskodawcy aby na podstawie umowy o pracę wykonywał zadania służby BHP. Klient jest dużym pracodawcą. Umowa o pracę będzie zawarta od nowego roku kalendarzowego. Umowa o pracę zawarta będzie na pełnienie zadań służby BHP. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i rozporządzeń wykonawczych, do zadań służby BHP zalicza się m. in. przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagrożeń, przeprowadzanie szkoleń wstępnych z zakresu BHP, sporządzanie i przedstawianie pracodawcy okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, opiniowanie szczegółowych instrukcji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach pracy, udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w opracowywaniu wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków, prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby, a także przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, doradztwo w zakresie stosowania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną pracą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne