Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2014, sygn. ITPP2/443-206/14/KT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-206/14/KT
Prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko − przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2014 r. (data wpływu 14 lutego 2014 r.), uzupełnionym w dniu 15 maja 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 15 maja 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem wykonywanej działalności gospodarczej jest również Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek kod PKD 2007 77.11.Z. Nie dysponuje Pan taką ilością samochodów, które by były jego własnością, aby mógł zapewnić swoim klientom możliwość wynajmu tych pojazdów. W celu zapewnienia możliwości wynajmu samochodów zainteresowanym tą usługą klientom, ma Pan zamiar systematycznie nabywać pojazdy i oddawać je w najem. Będzie w tej umowie najmu występować jako wynajmujący pojazd. Będzie oddawać pojazdy w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu z wyłącznym przeznaczeniem do wykorzystania na ten cel przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. W związku z powyższym, w dniu 30 grudnia 2013 r., na podstawie Faktury VAT Zaliczka zawarł umowę kupna samochodu osobowego (z podatnikiem podatku od towarów i usług Spółka jawna). Samochód ten nie posiada homologacji ciężarowej. Został już oddany w odpłatne używanie, tj. zawarł Pan umowę najmu na okres powyżej 6 miesięcy. Miał zamiar, uiszczając zaliczkę, nabyć pojazd i prowadzić działalność w zakresie jego najmu. Zostało to potwierdzone poprzez zawarcie w dniu 30 grudnia 2013 r., w wyniku przeprowadzonych rozmów handlowych, umowy najmu pomiędzy Panem, jako wynajmującym, a Sp. z o.o., gdzie przedmiotem najmu jest samochód osobowy wynajęty na okres 1 roku. Pojazd w trakcie przerwy w najmie będzie pozostawał w posiadaniu wynajmującego na terenie jego firmy i nie będzie wykorzystywany, ani użytkowany do innej działalności, aż do czasu podpisania kolejnej umowy najmu. Faktura zaliczkowa, o której mowa we wniosku, nie dokumentuje wpłaty z tytułu nabycia tego samochodu, w wysokości 100%, a jedynie wartość 20.000 zł. Pozostała kwota zostanie uiszczona po wystawieniu faktury w 2014 r. lub 2015 r. Wydanie tego pojazdu nastąpi po wstawieniu i uregulowaniu całości faktury za nabyty w dniu 30 grudnia 2013 r. pojazd, w 2014 r. lub 2015 r., w zależności od stanu posiadania środków finansowych i terminu ziszczenia się planów biznesowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty