Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2014, sygn. ITPP3/443-39/14/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-39/14/JK
Spółka w opisanym stanie faktycznym w części nie spełnia warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 1 pkt 3 ustawy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2014 r. (data wpływu 29 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11 kwietnia 2014 r. (data wpływu 15 kwietnia 2014 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów gazowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełnionym pismem z dnia 11 kwietnia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów gazowych.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące stany faktyczne.
Wnioskodawca jest dużą rolniczą spółdzielnią produkcyjną prowadzącą działalność rolniczą, przetwórczą i handlową. Prowadzi uprawę zbóż, rzepaku, buraków, kukurydzy na kiszonkę, użytkuje kośnie i pod wypas łąki i pastwiska. Prowadzona jest także hodowla i chów bydła, trzody, drobiu i zwierząt futerkowych. Produkcja roślinna jest ukierunkowana głównie na zabezpieczenie pasz dla produkcji zwierzęcej. Z kolei produkcja zwierzęca ma za zadanie zapewnić własny surowiec do uboju dla prowadzonej przetwórni mięsa i drobiu. Następnie mięso, wędliny i drób są sprzedawane we własnej sieci sklepów i hurtowni.
- W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca prowadzi między innymi uprawę zbóż i rzepaku. Zebrane zboża są w większości przeznaczane do produkcji pasz zużywanych na fermach bydła, trzody i drobiu należących do Wnioskodawcy. W latach o wyższych plonach zbóż występujące nadwyżki zboża są sprzedawane odbiorcom zewnętrznym. Zboże bezpośrednio po skoszeniu jest poddawane analizie wilgotności. W przypadku przekroczenia określonego poziomu wilgotności zboże jest kierowane do instalacji suszarniczej zlokalizowanej w należącym do Wnioskodawcy kompleksie magazynowo-suszarniczym. W wymienionym kompleksie są dwie instalacje suszarnicze, które są opalane m.in. gazem ziemnym. Zebrany z pola rzepak także jest poddawany analizie wilgotności i w razie potrzeby, podobnie jak zboża, kierowany do suszenia. Suszenie rzepaku odbywa się na tych samych instalacjach co suszenie zboża. Większość rzepaku jest po pewnym czasie sprzedawana, a pozostały jest przerabiany w należącej do Wnioskodawcy tłoczni oleju. Uzyskany w tłoczni olej i wytłok są następnie w całości przeznaczane do produkcji pasz zużywanych na fermach bydła, trzody i drobiu należących do Wnioskodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty