Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2014, sygn. ITPP2/443-1214/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1214/13/AP
Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania portu zarządcy w zarządzie i infrastruktury wododciągowej na rzecz Gminy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2013 r. (data wpływu 12 listopada 2013 r.), uzupełnionym w dniu 11 grudnia 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przekazania portu i sieci wodno-kanalizacyjnych oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w związku z realizacją inwestycji pn. M.- jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 grudnia 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności nieodpłatnego przekazania portu i sieci wodno-kanalizacyjnych oraz braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w związku z realizacją inwestycji pn. M..
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza zrealizować inwestycję pn. M. (dalej: Inwestycja). W celu pozyskania funduszy na realizację Inwestycji, wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie prac w ramach środków 3.3. Inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach, Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi 29.981.174 zł brutto. Główny ciężar inwestycji zostanie skupiony na modernizacji nabrzeży basenu portowego i wejścia do basenu, rozbiórce istniejących budynków portowych, budowie pomieszczeń (boksów) dla rybaków, budowie budynku bezpośredniej sprzedaży ryb wraz z chłodnią i bosmanatem oraz przebudowie układu drogowego i miejsc parkingowych wraz z infrastrukturą techniczną. W ramach uzupełnienia prac zostanie przeprowadzone pogłębienie basenu portowego do głębokości technicznej 3,5 m. W obrębie portu powstaną nowe obiekty kubaturowe tj. budynek bezpośredniej sprzedaży ryb i chłodni, dwa rodzaje boksów rybackich oraz pomieszczenia sanitarne. Inwestycja zakłada wymianę infrastruktury technicznej podziemnej i naziemnej. W ramach prac modernizacyjnych zostaną wymienione wszystkie sieci wodnokanalizacyjne, elektroenergetyczne i gazowe w porcie, zaś ich parametry zostaną dostosowane do obowiązujących przepisów w tym zakresie. Ponadto, zostanie przeprowadzony remont jedynej drogi dojazdowej do portu, zaś Inwestycja przyczyni się do polepszenia komunikacji nabrzeży rybackich z drogami komunikującymi port rybacki z regionem. Inwestycja przeprowadzona zostanie w trzech etapach:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty