Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2013, sygn. PT8/033/291/940/PSG/13/RD132295, Minister Finansów, sygn. PT8/033/291/940/PSG/13/RD132295
obniżenie podatku należnego o podatek naliczony z tytułu importu towarów
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, wobec stwierdzenia nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 28 listopada 2007 r. nr IP-PP2-443-218/07-2/PS, wydanej w imieniu Ministra Finansów, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, na wniosek z dnia 30 sierpnia 2007 r. (data wpływu 7 września 2007 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w przedmiocie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu importu towarów, zmienia ww. interpretację z urzędu stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w ww. wniosku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 września 2007 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wpłynął ww. wniosek z dnia 30 sierpnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w przedmiocie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu importu towarów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca dokonuje m.in. importu towarów z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej. Omawiane czynności dokonywane są za pośrednictwem agencji celnej, w procedurze uproszczonej dopuszczenia do obrotu. Należy podkreślić, że importowane przez Wnioskodawcę towary służą wykonywaniu czynności dających prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT. W praktyce zdarzają się przypadki stwierdzenia przez Stronę braków ilościowych w partiach towarów będących przedmiotem importu, to znaczy takie sytuacje, gdy ilość przyjętych na magazyn towarów jest mniejsza niż ilość (i w konsekwencji również wartość) towarów wskazana na fakturze otrzymanej od zagranicznego kontrahenta oraz zadeklarowana w importowym zgłoszeniu celnym. W omawianych przypadkach, kwota podatku VAT z tytułu importu towarów, którą należy uiścić na rzecz właściwego urzędu celnego, jest obliczana od ilości (i wartości) towarów wykazanej na fakturze od zagranicznego kontrahenta, przez co kwota ta jest wyższa od wartości towarów rzeczywiście otrzymanych przez Stronę. Konsekwentnie, w przypadku stwierdzonych braków ilościowych w importowanych towarach, kwota podatku VAT wykazanego na dokumencie celnym i zapłaconego do urzędu celnego jest wyższa niż kwota podatku, która byłaby obliczona od wartości towarów rzeczywiście otrzymanych przez Wnioskodawcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty