Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2013, sygn. PT8/033/160/311/PBD/13/RD-18729, Minister Finansów, sygn. PT8/033/160/311/PBD/13/RD-18729
możliwość oraz termin odliczenia kwoty podatku naliczonego VAT z duplikatu faktury
ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ
Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, wobec stwierdzenia nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2007 r. nr IPPP1/443-515/07-02/AW, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, na wniosek z dnia 8 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości oraz terminu odliczenia kwoty podatku naliczonego VAT z duplikatu faktury, zmienia ww. interpretację z urzędu stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2007 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie został złożony ww. wniosek z dnia 8 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości oraz terminu odliczenia kwoty podatku naliczonego VAT z duplikatu faktury.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest zarejestrowany na terenie kraju jako czynny podatnik podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nabywa na terenie kraju od podatników VAT towary i usługi (w stosunku do których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych), które udokumentowane są fakturą VAT wystawioną przez kontrahentów Wnioskodawcy. Faktury VAT przyjmowane są w biurze Wnioskodawcy i rejestrowane w dzienniku korespondencyjnym. Niekiedy zdarza się, iż taka faktura zaginie po jej otrzymaniu przez Wnioskodawcę. Podatek VAT z takiej faktury nie jest wykazywany przez Wnioskodawcę w rejestrze zakupów, gdyż brak jest dokumentu, na podstawie którego takie ujęcie mogłoby nastąpić (oryginał faktury zaginął).W takiej sytuacji, Wnioskodawca zwraca się do kontrahenta z wnioskiem o wystawienie duplikatu zagubionej faktury.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty