28.11.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2013, sygn. IPPP3/443-803/13-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-803/13-2/KB

Czy tak opisany przedmiot aportu można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.08.2013 r. (data wpływu 02.09.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania składników majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi oraz działalność deweloperską na rynku mieszkaniowym i komercyjnym za pośrednictwem spółek celowych zorganizowanych w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Działalność deweloperska za pośrednictwem spółek celowych polega na budowaniu budynków, a następnie ich zbywaniu lub wynajmowaniu w części lub całości lub wyodrębnianiu w budynkach lokali i dokonywaniu ich zbycia lub wynajmu. Wnioskodawca samodzielnie nie prowadzi robót budowlanych w zakresie wznoszenia nowych obiektów budowlanych. Wszelkie prace wykonywane są przez wykonawców zaangażowanych przez Wnioskodawcę na podstawie zawartych umów. W celu realizacji inwestycji Wnioskodawca zamawia kompletną dokumentację projektową u osób zawodowo zajmujących się projektowaniem obiektów budowlanych (projektanci), a także ma zawarte umowy z podmiotami specjalizującymi się w doradztwie i nadzorze nad planowaniem i realizacją inwestycji budowlanych, w tym z osobami posiadającymi uprawnienia do sprawowania funkcji kierownika budowy w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Elementem każdej z takich umów jest uprawnienie Wnioskodawcy do jednostronnej cesji całości lub części praw i obowiązków wynikających z takich umów na spółki celowe realizujące inwestycje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne