20.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2013, sygn. IPPP3/443-1013/13-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1013/13-2/IG

Czy w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przekazanie biznesu Wnioskodawcy do Spółki przejmującej w ramach Połączenia podlega opodatkowania VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.09.2013 r. (data wpływu 30.09.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania VAT przekazania przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do Spółki przejmującej w ramach połączenia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania VAT przekazania przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do Spółki przejmującej w ramach połączenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Działalność Spółki przejmowanej

Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową zajmującą się zarządzaniem portfelami instrumentów finansowych, obrotem instrumentami finansowymi oraz doradztwem inwestycyjnym. I. (Polska) S.A. (dalej: I., Wnioskodawca, Spółka przejmowana), jest zarejestrowanym polskim podatnikiem VAT czynnym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawych. Rok podatkowy I. jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

Z uwagi na fakt, iż I. prowadzi działalność w części zwolnioną z VAT, a w części podlegającą opodatkowaniu VAT (a więc częściowo dającą prawo do odliczenia VAT, a częściowo takiego prawa niedającą), po stronie I. pojawia się możliwość odliczenia VAT zarówno w sposób bezpośredni (w drodze bezpośredniej alokacji zakupów do sprzedaży opodatkowanej), jak i pośredni (czyli w oparciu o tzw. współczynnik VAT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne