31.12.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2013, sygn. IPPP2/443-1109/13-2/RR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1109/13-2/RR

Sprzedaż wysyłkowa - możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego oraz braku opodatkowania podatkiem VAT opłaty za przesyłkę w sytuacji posiadania stosownego pełnomocnictwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2013 r. (data wpływu 11 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego oraz braku opodatkowania podatkiem VAT opłaty za przesyłkę w sytuacji posiadania stosownego pełnomocnictwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego oraz braku opodatkowania podatkiem VAT opłaty za przesyłkę w sytuacji posiadania stosownego pełnomocnictwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza sprzedawać okresowo towary (w zależności od popytu sezonowego w danej grupie towarowej, przy czym przez okres należy rozumieć pełny miesiąc rozliczeniowy w danym roku podatkowym), w celu osiągnięcia dodatkowego dochodu jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Sprzedawane towary będą nabywane z myślą dalszej odsprzedaży. Sprzedaż będzie dokonywana poprzez serwisy (domy sprzedaży wysyłkowej), a zapłata za towar następować będzie na rachunek bankowy. Zapłata za dostawę będzie łączna z zapłatą za towar. W warunkach umowy danego towaru, kosztami związanymi z wysyłką towarów za pośrednictwem danego operatora pocztowego, obciążany będzie nabywca towaru. W opisie aukcji wraz z opisem sprzedawanego towaru, Wnioskodawca umieści informację klauzulę następującej treści: Kupujący udziela pełnomocnictwa sprzedającemu i wymienionym w wiadomości dla kupującego (dalej załącznikiem do umowy) do zawarcia w Jego imieniu i na Jego rachunek umowy o świadczenie usług pocztowych z operatorem pocztowym (dalej OP) i przesłaniem w Jego imieniu zakupionych przedmiotów, przy czym Kupujący ponosi wszystkie koszty związane z zawarciem umowy z OP tj. kosztów eksploatacyjnych pojazdu, opakowania, transportu i inne. Wnioskodawca określa koszty dostawy hipotetycznie z dołu. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa Wnioskodawcy, Wnioskodawca będzie korzystał ze znaczków pocztowych danego operatora pocztowego, a część niewykorzystana zostanie zwrócona mocodawcy bądź pozostanie dodatkowym dochodem Wnioskodawcy, jeżeli mocodawca nie wskaże rachunku bankowego na jaki ma być zwrócona niewykorzystana kwota na realizację przesłania towaru w imieniu mocodawcy. Sprzedaż będzie dokonywana również na targowiskach i placach targowych, giełdach. Wnioskodawczyni będzie gromadziła rachunki zakupionego towaru oraz będzie prowadziła ewidencję sprzedaży na każdy dzień roboczy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne